W piątek 13 maja udałem się do rzeszowskiego urzędu, by wziąć udział, po pierwsze, we wręczaniu nagród w konkursie dotyczącym funduszy europejskich, a - po drugie - opowiedzieć młodym ludziom o tworzeniu gier planszowych i karcianych.

Jeśli chodzi o sam konkurs, to warto podkreślić, że przyszło na niego ponad 80 prac - co oznacza, że uczniowie szkół ponadgimnazjalnych są zainteresowani grami i mieli wolę oraz siłę jakąś przygotować. Poziom prac był bardzo różny, niestety dominowały przeróżne wersje wyścigów uzupełnione o losowe pola z pytaniami dotyczącymi tematu.

Pojawiło się jednakże kilka nietypowych podejść, wplatających w rozgrywkę elementy ekonomiczne czy nawet "trójwymiarowość". Szczególnie zaś należy docenić pracowitość młodych ludzi, którzy dużo wysiłku włożyli w przygotowanie prototypów - kolorowych, drukowanych, malowanych, zlepianych...

Ich trud został doceniony, albowiem wygrali godne nagrody rzeczowe (tablety, telefony czy wycieczkę do Brukseli) oraz prowadzony przeze mnie warsztat, który składał się z dwóch części. Wpierw opowiedziałem co nieco o grach jako takich, przybliżając młodym ludziom ich historię (i podkreślając jej znaczenie w procesie tworzenia) oraz znaczenie matematyki w procesie projektowania - załączam przygotowaną na te potrzeby prezentację. Później zaś popracowaliśmy wspólnie nad jedną z gier. Być może ukaże się ona w postaci bardziej ogólnodostępnej:)