W listopadzie 2015 roku rozpoczęła się moja przygoda z _magazynem.allegro, na potrzeby którego piszę o grach, fantastyce i ogólnie pojętej popkulturze.

Fenomen wściekłych ptaków

Wylewają się z lewej i prawej. Z ekranów mobilnych i kinowych. Łączą się z transformerami i mocą jedi. Żyją w postaci pluszowej, planszówkowej, gadżetowej, animowanej i cyfrowej oczywiście. Wściekłe ptaki. Angry Birds. Są wszędzie. Niczym w słynnym obrazie Hitchcocka… Na szczęście nie tak straszne.

Mistrz grozy, czyli Stephen King

Prześladowany przez duchy Jack Torrance. Obdarzony mocą uzdrawiania John Coffey. Chora psychicznie Annie Wilkes. Niesłusznie skazany Andy Dufresne. To galeria niezwykłych, różnorodnych postaci, które zrodziły się w literaturze króla horroru, by potem zyskać filmowe twarze, jakich nie sposób wyrzucić z pamięci.

Elektroniczne gry: takie stare, że aż modne

Współczesne gry wideo są graficznie wyrafinowane, marketingowo rozdmuchane, a ich fabuła rozbudowana. Często wczucie się w rozgrywkę wymaga poświęcenia czasu na opanowanie sterowania i zrozumienie świata gry. Niektórych graczy denerwuje niski poziom trudności współczesnych tytułów. Innych irytuje niedopracowanie produktów czy marketingowe sztuczki. Jeszcze inni po prostu uwielbiają 8-bitową nostalgię.

Thorgal, czyli polski wiking

Odważny, mężny i rodzinny. Pół Polak, pół Belg. A przy tym Dziecko z Gwiazd. Jego przygody śledzą setki tysięcy czytelników w całej Europie od blisko 40 lat. Powstał w wyobraźni Jeana Van Hamme’a, ale wygląd zyskał dzięki Grzegorzowi Rosińskiemu.

Wiele tronów dla wielu graczy

Fani słynnego serialu zacierają ręce na myśl o każdym nowym odcinku. Wielu z nich przeczytało już wszystkie książki stanowiące pierwowzór ekranizacji. Inni sięgnęli po gry – planszowe, fabularne czy karciane. „Gra o tron” to fenomen. Ale również potwierdzenie pewnych trendów starych jak świat…

Którędy na Grunwald?

Grunwald 1410. Odsiecz Wiedeńska 1683. Bitwa pod Somosierrą 1808. Bitwa o Monte Cassino 1944. I mnóstwo innych – tych wygranych i przegranych. Polacy walczyli o wolność „naszą i waszą” w licznych mniej i bardziej słynnych bitwach. Dziś powracają do nich fani gier strategicznych różnego typu.

Superbohaterowie wcale nie są zmęczeni

Nie tak dawno Batman starł się z Supermanem. Wojna bohaterów rozegrała się pomiędzy drużyną Kapitana Ameryki a siłami Iron Mana. X-meni po raz kolejny przeżywają filmowe przygody. Superbohaterowie już dawno przestali być kojarzeni tylko z kartami komiksów. Ich popularność dosłownie rozlała się na wszelkie media. Również na gry.

Wiedźmin 3 powraca

Prawie dwieście nagród i wyróżnień. Kilka milionów sprzedanych egzemplarzy. Ogromne zyski. No i nasz nowy eksportowy „bohater narodowy”. Po sukcesie „Wiedźmina 3” twórcy serii mogliby spokojnie spocząć na laurach. A jest wręcz przeciwnie: właśnie kończą pracę nad drugim dużym dodatkiem.

Gadżety z gier i ich kolekcjonerzy

Zwykle zaczyna się od jednego tytułu. Ulubionej postaci. Nietypowego gadżetu. Po jakimś czasie półki uginają się pod pudełkami, figurki zajmują większość biurka, a pokój ozdabiają plakaty. Kolekcjonerzy. Regularni fani gier to przy nich amatorzy…

Magia kart

Kiedy słyszycie hasło „gra karciana”, to co pierwsze przychodzi wam na myśl? Poker? Brydż? A może stara, dobra i nieskomplikowana wojna? Otóż, można inaczej…

PRL w planszówkach

Polska Ludowa to już przeszłość – dla jednych wciąż żywa, dla innych odległa, a dla jeszcze innych wręcz nieistniejąca. Jednak PRL-owska stylistyka powraca, otwierane są knajpy z klimatem tamtych lat, powracają marki. Na nostalgii można bowiem zarobić. Pokazują to również planszówki odtwarzające „urok” tamtego okresu.

One żyją, czyli niezwykłe zabawki Toys2Life

Nie ożywają dzięki bateriom. Nie budzą się w nocy. Nie mają ruchomych części. A mimo to żyją. Toys2Life to zabawki, które w połączeniu z grą wideo naprawdę zyskują życie!

Planszówki 2016. W co warto zagrać?

Kostki, karty, plansza – często nietypowa. Połączone w spójną całość pozwalają mile spędzić czas w towarzystwie przyjaciół. Planszówki podbiły imprezy i spotkania. Dziś takie zabawy przy stole nie są zarezerwowane tylko dla dzieci. Wszystko za sprawą coraz ciekawszych i coraz bardziej różnorodnych tytułów.

Jestem agentem 007 – najlepsze gry wideo z Jamesem Bondem

Najsłynniejszy agent Jej Królewskiej Mości to bohater licznych książek, jeszcze liczniejszych filmów oraz pokaźnej liczby gier wszelkiej maści – od planszowych po wideo. Tych ostatnich ukazało się około 30, a pierwsza pojawiła się już w 1983 roku.

Star Wars – bez prądu!

Nie wszyscy lubią gry wideo. Na świecie jest mnóstwo miłośników Gwiezdnych Wojen, którzy za elektroniczną rozrywką po prostu nie przepadają. Ale lubią spędzić czas z przyjaciółmi czy rodziną w bardzo odległej galaktyce. Od tego są liczne „gry bez prądu”, po które warto sięgnąć.

Zagraj ze mną, dziecię moje

Jeśli, drogi rodzicu, kupiłeś swojemu dziecku pod choinkę nową grę, to sprawiłeś prezent także sobie. Nie wiesz dlaczego? Otóż wspólne granie to jedna z najlepszych rzeczy, jaką możesz zrobić, jeśli chcesz zbudować dobrą relację ze swoją pociechą. Zobacz, jak to się robi na podstawie Warhammera.

Rodzicu, nie bój się Minecrafta!

Minecraft to w tej chwili jedna z najpopularniejszych gier komputerowych na świecie. Zagrywają się w nią dzieciaki, ale sięgają po nią i dorośli. Niektórzy rodzice obawiają się, że ich pociechy spędzają na graniu zbyt wiele czasu. Ich obawy nie zawsze są jednak uzasadnione.

Nie tylko tablet – najciekawsze elektroniczne zabawki dla dzieci

Czy chcemy tego, czy nie – nasze dzieci żyją w świecie cyfrowych zabawek. Tablet to jeden z pierwszych gadżetów, z jakim na dobre oswajają się nasze pociechy. Nie należy jednak zapominać, że są i inne fajne, a nadto edukacyjne zabawki dla dzieciaków.

Potęga Lego

Magiczne klocki – genialne w swej prostocie – były nieodłącznym elementem dzisiejszych 40- czy 30-latków, a mają też ogromny wpływ na ich dzieci. Jak to możliwe, że duńska firma meblarsko-zabawkarska od przeszło 60 lat rozpala wyobraźnię tych młodszych, tych starszych i… najstarszych?