Fantastyka w każdej postaci - czy jako film, książka, komiks tudzież gra - zawsze przykuwała moją uwagę. Pisałem o niej przed laty (choćby w Fantomie czy Kruku) i z niej choćby zrodziła się moja fascynacja grami fabularnymi. A ostatnio znów powróciłem do pisania na jej temat. Zdarzyło mi się też zorganizować taki projekt jak Obcy w Polsce (pięć krótkich form od pięciu różnych znanych polskich autorów sf). Od biedy niektóre z moich tekstów do Nowej Magii i Miecz można zaliczyć do fantastycznej tematyki (szczególnie "Niespójne fantasy" czy "Bardziej science czy bardziej fiction?").

Oto kilka tekstów z różnych miejsc:)

Mistrz grozy, czyli Stephen King

Prześladowany przez duchy Jack Torrance. Obdarzony mocą uzdrawiania John Coffey. Chora psychicznie Annie Wilkes. Niesłusznie skazany Andy Dufresne. To galeria niezwykłych, różnorodnych postaci, które zrodziły się w literaturze króla horroru, by potem zyskać filmowe twarze, jakich nie sposób wyrzucić z pamięci.

Thorgal, czyli polski wiking

Odważny, mężny i rodzinny. Pół Polak, pół Belg. A przy tym Dziecko z Gwiazd. Jego przygody śledzą setki tysięcy czytelników w całej Europie od blisko 40 lat. Powstał w wyobraźni Jeana Van Hamme’a, ale wygląd zyskał dzięki Grzegorzowi Rosińskiemu.

Polskie retro sf

Czteroczęściowy artykuł poświęcony polskim dziełom fantastycznym, które ukazały się przed 1960 rokiem. Część pierwszą poświęciłem Trylogii Księżycowej, drugą dziełom Smolarskiego i Słonimskiego, trzecią polskiemu Verne'owi, a ostatnią trylogii Borunia i Trepki.

Dziwak z Providance

Opowieść o nieszczęśliwym Lovecrafcie, którzy ukształtował współczesny horror.

Bez niego nie byłoby „Łowcy androidów”

W tym artykule przybliżyłem postać Dicka, któremu zawdzięczamy mnóstwo hollywoodzkich filmów.

Cyberpunk i steampunk po polsku

Dwa artykuły poświęcone dwóm różnym spojrzeniom na pewne podgatunki fantastyki. W artykule o cyberpunku wypowiadają się m.in. Michał Gołkowski, Marcin Przybyłek czy Michał Cholewa, a w przypadku steampunka pojawiła się wypowiedź Mariusza Szypury, głównego twórcy gier Steampunker i Steamburg.

Nie tylko Władca Pierścieni

Czyli seria polecanek "jaki film warto obejrzeć", a poleca nie byle kto: Marcin Blacha, Michał Gołkowski czy Jerzy Rzymowski.

Sagi science fiction

Znów polecanki, ale tym razem w kategorii co warto przeczytać. Wypowiadają się Rafał Kosik, Kamil Śmiałkowski, Rafał Orkan czy Marcin Przybyłek.